Zachód słońca

Zdjęcie z marca 2021, przedstawia Zalew Pasternik w Starachowicach. W Wikipedii podano również nazwę Jezioro Starachowickie, ale nigdy nie słyszałam, żeby ktoś jej używał. To sztuczny zbiornik wodny utworzony w 1920 r. na rzece Kamiennej. Przedzielony jest groblą, którą można dojść (lub dojechać rowerem) prawie do Wąchocka. Fajne miejsce do spacerowania, choć bywa tam pustawo (a przez to może niebezpiecznie), zwłaszcza przy gorszej pogodzie.

Kilka miesięcy temu rozpoczęto oczyszczanie dna zalewu, usunięto też sporo porastających brzegi trzcin i krzaków. Ciekawa jestem, jak to wpłynie na zwierzęta i ptaki, które mieszkają tam na stałe lub pojawiają się na przelotach. Dwa razy widziałam tam nawet bobra, więc może stan tej wody nie był taki zły.

Planowana jest również rewitalizacja północnego brzegu zbiornika. ścieżka rowerowa, oświetlenie, stanowiska dla wędkarzy. Z jednej strony to chyba dobry pomysł, z drugiej – będzie mi żal dotychczasowej „dzikości”. Zalew z dwóch stron otaczają bardzo ruchliwe ulice, a z trzeciej strony tory kolejowe, a mimo to po przejściu kilkudziesięciu metrów można było zapomnieć, że jest się w mieście. Może coś z tego pozostanie?


Dodaj komentarz