Bezglutenowe lokale we Włoszech – aplikacja AiC Mobile

Znalezienie lokalu z menu rzeczywiście bezglutenowym i bezpiecznym dla celiaków jest bardzo trudne w Polsce (nawet w dużych miastach i piszę to jako mieszkanka Krakowa), a co dopiero za granicą, zwłaszcza jeśli nie zna się lokalnego języka.

Jak sobie poradzić? Najlepiej poszukać rekomendowanych miejsc na stronie lokalnego stowarzyszenia i/lub popytać na grupach facebookowych. Listę członków AOECS (The Association of European Coeliac Societies) i ich stron internetowych można znaleźć tutaj. Sęk w tym, że nie każda organizacja udostępnia treści w jakimkolwiek języku poza swoim własnym. Tak jest np. w przypadku włoskiej organizacji, ale akurat ona oferuje coś lepszego: aplikację AiC Mobile, również w języku angielskim. Szczerze polecam jej zakup w Google Play lub w App Store, jeśli wybieracie się do Włoch.

AIC to Associazione Italiana Celiachia, co można chyba przetłumaczyć jako Włoskie Stowarzyszenie Celiakii. Jeśli nie jest się jego członkiem, to tymczasowy dostęp do aplikacji można wykupić na dwa tygodnie za 16,99 zł (cena na koniec kwietnia 2022 r.), najlepiej więc zrobić to bezpośrednio przed wyjazdem.

Co zyskujemy? Przede wszystkim mnóstwo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwania na własną rękę czegoś dla nas jadalnego, a poza tym względną pewność (podkreślam: względną), że w rekomendowanych tutaj lokalach będzie w miarę bezpiecznie. Korzystanie z tej aplikacji nie jest (moim zdaniem) całkowicie intuicyjne, dlatego poniżej opisałam, jak działają najbardziej przydatne funkcje.

Korzystałam głównie z wyszukiwarki lokali (Gluten free venues). Jeśli klikniemy na tę opcję na stronie głównej (obrazek nr 1), to aplikacja wyszuka nam lokale w pobliżu naszej aktualnej lokalizacji (jeśli udostępnimy jej takie informacje).

Natomiast jeśli najpierw rozwiniemy menu widoczne w lewym górnym rogu, to będziemy mogli wyszukiwać lokale według prowincji (nr 2), w której jesteśmy lub planujemy być (klikamy Search by province i wybieramy region, np. Toscana (nr 3), potem zaznaczamy konkretną prowincję, np. Pizę).

Otrzymamy ułożoną alfabetycznie listę rekomendowanych lokali w danej okolicy (nr 4). Jeżeli chcemy je zobaczyć na mapie (jak na obrazku nr 5), to klikamy na symbol mapy (widoczny na obrazku nr 4 mniej więcej w prawym górnym rogu). Symbol na czerwonej pinezce sugeruje, jakie jedzenie jest serwowane w danym miejscu (znaczenie poszczególnych symboli możecie zobaczyć na obrazku nr 7).

Wyszukujemy na mapie konkretną miejscowość i wybieramy pinezkę oznaczającą interesujący nas lokal, a następnie klikamy w jego nazwę, żeby zobaczyć bardziej szczegółowe informacje na jego temat (nr 6). Jakie? M.in. dane adresowe, kontaktowe, czasami również np. godziny otwarcia, przedział cenowy albo czy można wejść z psem itd. Pomocne bywają opinie innych użytkowników aplikacji (Reviews) oraz możliwość wyszukania trasy (Directions) do danego miejsca (jeśli podróżujemy samochodem, bo jeżeli poruszamy się pieszo, to lepiej skorzystać bezpośrednio z Google Maps).

Nie wiem, jak często dane w aplikacji są aktualizowane, dlatego za każdym razem porównywałam je z informacjami na stronie danego lokalu (jeśli ją miał) lub dostępnymi w wyszukiwarce Google. To bardzo ważne, bo lokale we Włoszech często otwierają się dopiero koło południa, a wiele z nich ma kilkugodzinną przerwę w obsłudze, np. między 15 a 19. Można więc umierać z głodu i zastać lokal zamknięty na cztery spusty.

Liczba użytkowników aplikacji jest stosunkowo nieduża, poszczególne lokale mają w niej po kilka, czasami kilkadziesiąt recenzji, dlatego sprawdzałam i brałam pod uwagę również opinie użytkowników Google.


Jeżeli chcemy wyszukać konkretną kategorię lokali w całych Włoszech, a nie tylko w konkretnym rejonie (np. pizzerie albo restauracje), to musimy rozwinąć menu (nr 2) i kliknąć na frazę Gluten free venues (a nie na Search by province). Wyświetli nam się mapa, klikamy na symbol lupy w prawym górnym rogu, wybieramy interesującą nas kategorię (nr 7) i klikamy Search. Na mapie wyszukujemy interesującą nas miejscowość, powiększamy mapę i wybieramy lokal.

Jeśli wybierzemy np. pizzerie, to mogą nam się wyświetlić również lokale oznaczone np. jako restauracje, bo czasami i tam serwuje się pizzę.

7. Kategorie

Żałuję, że tego rodzaju aplikacja nie jest dostępna w Polsce. Przyczyna jest oczywista: zdecydowanie niewystarczająca liczba lokali z jedzeniem bezglutenowym, bezpiecznym dla osób z chorobami glutenozależnymi i w ogóle brak świadomości, że takie choroby istnieją i wcale nie są takie rzadkie.


Dodaj komentarz